DOLAR: 2.69 TL
EURO: 2.92 TL

Düğün Oyunları

2 gün önce
3 kez görüntülendi

Düğün Oyunları

Misafirlerin düğünde kurtlarını dökeceklerini düğün oyunlarının doğru bir seçimle oluşturulması gerekmektedir. Özellikle bizim toplumumuzda; bu tarz düğünler daha fazla rağbet görmektedir ve oynama olayı en azından 2 saat kadar sürmektedir. Düğünün büyük bir bölümünü kaplayan ve misafirlerin kurtlarını dökmelerine yardımcı olan düğün oyunları; seçilecek olan şarkılarla birlikte belirlenmektedir. Özellikle yöresel olarak müzikler seçilmekte ve bu şekilde oynanacak olan oyunlar ortaya çıkmaktadır. Düğünlerde en fazla oynanılan oyunların başında halay ve çifte telli geldiğinden; bu oyunlara uygun olan yöresel şarkılar, düğünlerde olmazsa olmaz şarkılardandır. Adeta 7’den 77’ye kadar herkesin kurtlarını dökeceği bu oyunların; uygun şarkılarla birlikte seçilmesi ve bu alanda en doğru tercihin yapılması gerekmektedir.

Her düğünde farklı oyunlar karşımıza çıkabilmektedir. Mesela bir Ege düğünü ile bir doğu düğününde aynı tarz oyunların oyunlara rastlanmayabilir. Ancak son yıllarda artık düğünlerde farklı yörelerden oyunlar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Artık düğün sahipleri; kendi yöresel oyunlarının yanı sıra, farklı yörelerden oyunlara da yer veriyorlar. Bu sayede düğün daha hareketli ve daha görsel bir hale geliyor. Bu şekilde herkes kendi tarzına uygun olan oyun müziği çaldığında; sahneye çıkarak oynayabiliyor. Özellikle son yıllarda; hangi yörenin düğünü olursa olsun, Ankara havaları düğünlerde sıklıkla kendisini gösteriyor. İç Anadolu Bölgesi’nin bir oyunu olan Ankara havası; Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yapılan düğünlerde de karşımıza çıkıyor. Bu şekilde düğünlerde oynanılan oyunlar; daha da çeşitlendirilmiş oluyor.

Roman havaları da yine son yıllarda farklı yörelerde oynanılan düğün oyunları arasında kendisine sıklıkla yer buluyor. Eğlence ve coşkunun tavan yaptığı bu oyunlar sayesinde; düğüne gelen misafirler de tam anlamıyla kurtlarını döküyorlar ve biraz olsun günlük yaşamın stresinden uzaklaşıyorlar.

Gelinlik Modaevi
Yazar:
Açelya Bekiroğlu
Tarih:
Açıklama:
Düğün Oyunları Nasıl Seçilmeli
Derecelendirme:
5

Düğün Oyunları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık