DOLAR: TL
EURO: TL

Nişan Bohçası

3 gün önce
3 kez görüntülendi

Nişan Bohçası

Düğün arifesine gerçekleştirilen ritüeller arasında; nişan bohçası getirip götürme olayı da yer almaktadır. Türkiye’nin birçok yerinde bu şekilde hazırlanan nişan bohçaları; gelin ve damadın yakınları tarafından belirlenen bir zaman diliminde götürülmekte ve içerisine konulan eşyalar teker teker incelenmektedir. Gelenek ve görenekler arasında yer alan nişan bohçası taşıma olayı; bir nevi düğün öncesinde olmazsa olmazlardandır. Ancak birçok insan, özellikle de erkekler nişan bohçası içerisinde nelerin yer aldığını bilmemektedirler. Farklı yörelere göre, farklı şekillerde hazırlanan ve doğal olarak da birtakım farklılık gösteren bu bohçalarda; gelin ve damadın imkanları doğrultusunda hazırladıkları birtakım eşyalar yer almaktadır. Her ne kadar adet diye yapılsa da; gelin ve damadın ihtiyaç duyacakları malzemelerin yer alması; nişan bohçasının önemini arttıran etkenler arasındadır.

Gelin bohçasında erkeklere hazırlanan bohçalara oranla daha fazla ürünün yer aldığını görüyoruz. Kozmetik ürünleri, iç çamaşırları, havlu, banyo lifi, hazır giyim ürünleri ve ipek gecelik takımları; gelin bohçasında yer alan ve olmazsa olmaz parçalardır. Kozmetik ve cilt bakım ürün setlerinin oldukça fazla olduğu bu bohçalar; bu nedenle erkeklere hazırlanan bohçalara oranla daha zengin içeriğe sahip olmaktadır.

Erkekler için hazırlanan bohçalarda ise yine gelin için hazırlanan bohçalarda olduğu gibi iç çamaşırları bulunmaktadır. Ayrıca hamam kesesi, uzun çoraplar, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü de erkekler için hazırlanan bohçalar içerisinde yer alan ürünlerdendir. Bu ürünleri yöreye ve maddi imkanlara göre çoğaltmak mümkün olmaktadır.

Gelin ve damat bohçası hazırlanırken; aile bireylerinin karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaları da mümkündür. Bu şekilde karşılıklı olarak birbirlerinin adetlerini öğrenmiş olurlar ve her 2 taraf da isteklerini daha doğru bir şekilde karşı tarafa aktarır. Bu sayede yaşanacak olası alınganlıklar da ortadan kalkmış olacaktır.

Gelinlik Modaevi
Yazar:
Fatma Narin
Tarih:
Açıklama:
Nişan Bohçası Nasıl Olmalıdır
Derecelendirme:
5
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık